Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

YIVO institute – neįkainojamas Vilniaus žydų paveldas

Sukurta 2019.03.14 / Atnaujinta 2019.03.14 00:45
   YIVO institute – neįkainojamas Vilniaus žydų paveldas
   YIVO institute – neįkainojamas Vilniaus žydų paveldas
   YIVO institute – neįkainojamas Vilniaus žydų paveldas
   YIVO institute – neįkainojamas Vilniaus žydų paveldas

   2019 m. kovo 12 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankėsi YIVO Žydų kultūros tyrimų institute Niujorke ir susitiko su YIVO vykdomuoju direktoriumi Jonathanu Brentu, YIVO valdybos pirmininke Ruth Levine  ir YIVO valdybos nariu Edu Blanku, jo partnere Marta Gucovsky Harry bei Myra Wagner. Susitikime taip pat dalyvavo ir Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.


   Prezidentės Dalios Grybauskaitės vizitas buvo pirmasis valstybės vadovo vizitas YIVO Žydų kultūros tyrimų institute Niujorke, žymintis YIVO instituto misijos ir veiklos svarbą bei tamprų ryšį tarp Lietuvos ir YIVO.


   Susitikimo metu Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir garbūs YIVO atstovai aptarė būdus, kaip toliau plėtoti jau vykstantį bendradarbiavimą ir bendrų projektų įgyvendinimą 2020 metais.


   Pasak šalies vadovės, čia sukauptos intelektualinės vertybės liudija ne tik apie neįkainojamą Lietuvos žydų kultūros paveldą, bet ir apie brangius dokumentus išgelbėjusių žmonių – tiek žydų, tiek lietuvių – kilnumą ir drąsą.


   Lietuvos Respublikos Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad 2020-aisias metais minėsime didžiojo Lietuvos rabino, litvakų misnagdų religinės minties lyderio, iškiliausio litvakų kultūros atstovo Vilniaus Gaono Elijo ben Saliamono Zalmano 300-ąsias gimimo metines, nusprendė 2020-uosius paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais.


   Pažymint 2020-uosius metus, YIVO Lietuvai paskolins vertingą Vilniaus Gaono sinagogos „Pinką“ (registrą). „Pinkas“ registruoja teisinius ir finansinius sinagogos sandorius, tarp jų duomenis apie Gaono vaikus ir jo mokinius. Tai vienas iš esminių dokumentų, pasakojnačių Vilniaus žydų bendruomenės istoriją ir gyvenimą.


   2015 m. YIVO pradėjo svarbią partnerystę su Lietuva, vadinamą Edwardo Blanko YIVO Vilna projektu, su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos centriniu valstybės archyvu, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka. Projekto tikslas – išsaugoti, suskaitmeninti ir sujungti YIVO prieškarinius archyvus, esančius Niujorke ir Vilniuje, ir skaitmeniniu būdu rekonstruoti Strašūno biblioteką Vilniuje - vieną didžiausių prieškarinių bibliotekų Europoje.


   YIVO institutas, su to meto žymių intelektualų ir mokslininkų parama, buvo įkurtas Berlyne, Varšuvoje ir Vilniuje (Vilna) 1925 metais, kaip jidiš mokslinis institutas. Instituto misija buvo dokumentuoti, tirti ir išsaugoti žydų paveldą ir istoriją. Antrasis pasaulinis karas privertė YIVO persikelti iš Vilniaus į Niujorką, kur nuo 1940 metų institutas ir toliau tęsia savo misiją.

    

   Naujienlaiškio prenumerata