Notariniai veiksmai
Konsuliniai pareigūnai Lietuvos Respublikos piliečiams atlieka šiuos notarinius veiksmus:
- Tvirtina įgaliojimus, testamentus ir kitus sandorius, išskyrus sutartis dėl Lietuvos Respublikoje esančių nekilnojamųjų daiktų perleidimo, perdavimo naudotis, įkeitimo ar kitų daiktinių teisių ar jų suvaržymo;
- Liudija lietuviškų dokumentų nuorašų (kopijų) ir jų išrašų tikrumą;
- Liudija parašo dokumentuose tikrumą;
- Tvirtina faktą, kad fizinis asmuo yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje;
- Atlieka kitus įstatymų numatytus notarinius veiksmus.
Notarinių veiksmų atlikimo tvarka:
Generaliniame konsulate notariniai veiksmai atliekami tik Lietuvos Respublikos piliečiams (būtina turėti galiojantį Lietuvos Respublikos pasą arba asmens tapatybės kortelę) ir tik asmeniškai atvykus į Generalinį konsulatą. Lietuvos Respublikos konsuliniai pareigūnai neatlieka notarinių veiksmų užsieniečiams, asmenims be pilietybės ar juridiniams asmenims.
Prieš atvykstant į konsulinę įstaiga dėl įgaliojimo surašymo ir tvirtinimo, būtina žinoti įgaliojamo žmogaus vardą, pavardę, asmens kodą, gyvenamąją vietą. Taip pat reikia žinoti kuo daugiau informacijos apie įgaliojime minimas bankų sąskaitas (banko pavadinimą, sąskaitos numerį), nekilnojamą turtą (unikalų numerį, adresą), įgaliojimo dėl palikimo priėmimo atveju- mirusio asmens duomenis (asmens kodą, mirties datą) ir t.t.
DĖMESIO: |
|
SVARBU: Tiek Lietuvos Respublikos, tiek užsienio šalių piliečiai dėl notarinių veiksmų atlikimo gali kreiptis ir į JAV notarus (notary public) savo gyvenamoje vietovėje. Tam, kad JAV notaro patvirtintas dokumentas būtų pripažįstamas Lietuvoje, jis papildomai turi būti išverstas į lietuvių kalbą ir patvirtintas pažyma (Apostille) atitinkamos valstijos „Secretary of State“. JAV valstijų sekretoriaus biurų adresus ir kitą informacija apie dokumentų tvirtinamą Apostille JAV rasite čia (žr. "III. Officers of the individual States and other subdivisions as indicated").
Nuo 2021 m. liepos 1 d. Lietuvos Respublikos notarai notarinius veiksmus, išskyrus testamentų tvirtinimą, fakto, jog fizinis asmuo yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, tvirtinimą ir oficialiesiems testamentams prilyginamų testamentų ir asmeninių testamentų priėmimą saugoti, gali atlikti nuotoliniu būdu.
Nuotoliniu būdu sudaryti notarų elektroniniai dokumentai prilygsta notarų išduotiems popieriniams dokumentams. Nuotoliniu būdu atliekamų notarinių veiksmų atlikimo vieta yra laikoma notaro biuro buvimo vieta, o nuotolinius notarinius veiksmus galima atlikti ir tiems asmenims, kurie yra užsienyje. Klientui, norinčiam gauti nuotolines notarines paslaugas būtina turėti Lietuvoje galiojantį kvalifikuotą elektroninį parašą.