*alt_site_homepage_image*
lt
en

Naujienos

RSS

Informacija apie Ebola hemoraginę karštligę

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad Ebola hemoraginės karštligės protrūkis Vakarų Afrikos regione vis dar kelia didelį tarptautinį susirūpinimą. 2014 m. rugpjūčio 18 d. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Gvinėjoje, Liberijoje, Siera Leonėje ir Nigerijoje užfiksuota 1350 mirties atvejų. Sustabdyti šį protrūkį yra sudėtinga dėl užkrato išplitimo įvairiose vietovėse, įskaitant miesto teritorijas, taip pat dėl tarpvalstybinio bendruomenių judėjimo. Be to, papildomų sunkumų sukelia personalo ir įrangos trūkumas, taip pat pranešama apie saugumo problemas sveikatos priežiūros įstaigose ir karantino centruose.

Viruso ir ligos savybės

  • Ebola hemoraginė karštligė - tai pavojinga, dažnai mirtina žmonių liga.
  • Kai kurių Ebola epidemijų mirštamumo rodiklis yra iki 90proc. Per šį protrūkį užsikrėtusių asmenų mirštamumo rodiklis yra 45-70 proc. (vidutiniškai 60 proc.).
  • Ebola hemoraginės karštligės protrūkiai dažniausiai nustatomi atokiuose Centrinės ir Vakarų Afrikos šalių kaimuose, esančiuose netoli atogrąžų miškų, tačiau šį kartą liga išplito ir miestuose.
  • Asmenys, kuriems ligos požymiai dar nepasireiškė, viruso neplatina.
  • Nėra įrodymų, kad virusas plinta per orą arba kad jį platina moskitai.
  • Virusu užsikrečiama tiesioginio sąlyčio su gyvų ar mirusių užsikrėtusių asmenų krauju ar kitais kūno skysčiais (pavyzdžiui, seilėmis, šlapimu, liaukų arba organų sekrecijomis, sperma, išmatomis, motinos pienu) metu. Retais atvejais virusu galima užsikrėsti per nesaugius lytinius santykius septynias savaites po išgijimo.
  • Virusu taip pat galima užsikrėsti tiesioginio sąlyčio su mirusių ar gyvų laukinių gyvūnų (beždžionių, miško antilopių ir šikšnosparnių) krauju, kitais kūno skysčiais ar organais metu.
  • Ebola virusas nėra labai atsparus - jį galima lengvai sunaikinti dezinfekcijos priemonėmis.
  • Inkubacinis Ebola hemoraginės karštligės periodas yra 2-21 dienos. Liga prasideda staiga, karščiuojama, skauda raumenis, galvą ir gerklę, jaučiamas silpnumas. Daugeliui ligonių šie požymiai pasireiškia praėjus vienai savaitei nuo užsikrėtimo virusu.
  • Kiek vėliau Ebola hemoraginė karštligė pasireiškia vėmimu, viduriavimu, bėrimu, kepenų ir inkstų veiklos sutrikimu. Kai kuriems ligoniams prasideda gausus vidinis ir išorinis kraujavimas ir vienu metu sutrinka kelių organų veikla.
  • Nuo šios ligos skiepų nėra, taip pat nėra šiai ligai pritaikyto specialaus gydymo.

Infekcijos pavojus ir atsargos higienos priemonės

  • Ebola viruso plitimo teritorijose gyvenantiems žmonėms, neturėjusiems tiesioginio sąlyčio su mirusio ar gyvo užsikrėtusio asmens ar gyvūno krauju ar kūno skysčiais, pavojus užsikrėsti virusu mažas. Užsikrėsti įmanoma per nesaugius lytinius santykius su ligoniu septynias savaites po išgijimo. Labai pavojingas tiesioginis odos ir gleivinės sąlytis su sergančio ar užsikrėtusio asmens ar gyvūno krauju, kūno skysčiais, audiniais ar laboratoriniais mėginiais, taip pat sužeidimas užterštomis adatomis. Užsikrėsti taip pat gali asmenys, kurių oda ar gleivinė pažeista ir kurie turi tiesioginį sąlytį su daiktais, pvz., rūbais, patalyne arba naudotomis adatomis, ant kurių yra patekę Ebola hemoragine karštlige sergančio asmens kūno skysčių.
  • Viešose vietose per įprastą kontaktą su žmonėmis, kuriems nepasireiškė Ebola hemoraginės karštligės simptomai, Ebola virusas neplinta. Taip pat virusu neužsikrečiama liečiant pinigus, per maisto produktus ar baseino vandenį. Ebola viruso neplatina moskitai.
  • Ebola virusas sunaikinamas muilu, balikliu, saulės šviesa arba išdžiovinant. Ebola virusas žus, jei drabužiai, ant kurių pateko užkrėstų skysčių, bus išskalbti skalbyklėje (30-60 minučių 60 laipsnių temperatūroje). Esant žemesnei temperatūrai Ebola virusas išlieka ilgiau.
  • Paviršių užteršimas ligonių krauju ar kūno skysčiais gali prisidėti prie viruso plitimo sveikatos priežiūros įstaigose, tačiau buityje nekelia didelio pavojaus, išskyrus užterštą ligonio aplinką. Prižiūrint ligonius labai svarbu laikytis tinkamų higienos reikalavimų ir tinkamai šalinti, tvarkyti, plauti visus užkrėstus daiktus.

Grėsmės lygis Europos Sąjungoje

  • Ebola virusas Europos Sąjungos gyventojams nekelia didelio pavojaus. Nenustatyta, kad į Europą grįžtantys keliautojai būtų užsikrėtę virusu. Ankstesni protrūkiai, kuriuos sukėlė tos pačios šeimos virusai (Filoviridae virusai), niekada nebuvo išplitę Europoje. Tačiau Europos Sąjunga turi būti pasirengusi tokiam mažai tikėtinam atvejui, kad kuris nors Ebola virusu užsikrėtęs keliautojas gali parvykti į kurią nors Europos Sąjungos šalį dar nepasireiškus simptomams arba jau susirgęs.
  • Kadangi pastarosiomis savaitėmis Vakarų Afrikos šalyse nustatyta daug naujų karštligės atvejų, taip pat didėja tikimybė, kad lankytojai ir keliautojai gali turėti kontaktų su užsikrėtusiais ir (arba) sergančiais asmenimis, negalime atmesti galimybės, kad į Europą gali atvykti užsikrėtusių asmenų.
  • Užsikrėtusiam keliautojui, lėktuvu atvykstančiam į Europą, simptomai gali būti nepasireiškę, nes inkubacinis periodas gali trukti iki 21 dienos nuo užsikrėtimo virusu.
  • Nors ir įmanomas Ebola viruso plitimas per atvykusius užsikrėtusius asmenis, tačiau atsižvelgiant į griežtus infekcijų kontrolės procedūrų standartus Europoje labai mažai tikėtina, kad jis galėtų plisti toliau.
  • Mažai tikėtina, kad kitomis transporto priemonėmis (sausuma arba jūra) keliaujantys užsikrėtę asmenys pasiektų ES teritoriją prieš pasireiškiant ligos simptomams.

Kelionės lėktuvu iš šalių, kuriose plinta virusas

  • Tarptautinės oro transporto asociacijos (IATA) gairėse, Tarptautinės sveikatos priežiūros taisyklėse ir Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos taisyklėse pateikti išsamūs nurodymai, kaip elgtis, jei įtariama, kad lėktuve yra užsikrėtęs asmuo. Pagal šias nuostatas apie įtariamą atvejį reikia pranešti paskirties oro uostui. Informacija turi būti nedelsiant perduota kompetentingai institucijai.
  • Viruso plitimo teritorijose esančiuose oro uostuose įdiegtos išvykstančių keleivių tikrinimo priemonės. Kelios oro susisiekimo bendrovės nutraukė skrydžius į teritorijas, kuriose plinta virusas. Europos Komisija atidžiai stebi padėtį bendradarbiaudama valstybėmis, kuriuose nustatytas virusas.

Ką daryti, jei į jus kreipėsi galimai Ebola virusu užsikrėtęs asmuo

Jei į jus kreipėsi asmuo, kuris gali būti užsikrėtęs Ebola virusu ar sirgti šio viruso sukelta liga, būtina imtis priemonių, kad išvengtumėte galimo užsikrėtimo ir apribotumėte viruso plitimą:

  • Nelieskite asmens, jo daiktų, ypač venkite sąlyčio su jo kūno skysčiais, krauju ar sekretais.
  • Bendraukite su galimai užsikrėtusiu asmeniu laikydamiesi saugaus atstumo (apie 2 metrus), jei turite, užsidėkite asmenines apsaugines priemones: kaukę, pirštines, apsauginius akinius, kt.
  • Kuo skubiau susisiekite su asmens sveikatos priežiūros įstaiga ir informuokite jos personalą, kad toks asmuo yra Jūsų įstaigoje ar namuose, kad jis gali būti užsikrėtęs ar sirgti ir kad jį kuo skubiau reikia vežti į gydymo įstaigą stebėti ar gydyti. Svarbu, kad greitosios medicinos pagalbos personalas, atvykęs pervežti galimo ligonio, būtų pasiruošęs, turėtų tinkamas apsaugos priemones.
  • Stenkitės, kad kuo mažiau personalo ar kitų asmenų turėtų sąlyti ir (ar) bendrautų su galimai užsikrėtusiu asmeniu - kol atvyks sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, stenkitės šį asmenį izoliuoti.
  • Kai galimai užsikrėtęs ar sergantis asmuo bus išvežtas į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, pasirūpinkite, kad patalpose būtų atlikta dezinfekcija.
  • Būtinai nusiplaukite rankas su muilu ir vandeniu.
  • Visi su galimai sergančiu asmeniu bendravę asmenys turi stebėti savo sveikatos būklę 21 dieną ir pasireiškus bet kokiems sveikatos sutrikimams skubiai kreiptis į medikus.

Informacija tam tikroms gyventojų grupėms

  • Vykstantiems į šalis, kuriose užfiksuotas Ebola virusas, patariama vengti tiesioginio sąlyčio su ligonių ar mirusių asmenų krauju, kūno skysčiais ir daiktais, kurie gali būti užkrėsti, vengti tiesioginio sąlyčio su laukiniais gyvūnais, nevalgyti laukinių gyvūnų mėsos ir neturėti nesaugių lytinių santykių.
  • Maldininkų kelionės į Meką (Hajj) vyks spalio mėnesį. Saudo Arabijos valdžios institucijos atšaukia vizas ir (arba) neišduoda vizų šalių, kuriose nustatyta Ebola karštligės atvejų, piliečiams ir greičiausiai tokių pačių priemonių imsis kitų šalių, kuriose kyla viruso plitimo pavojus, pvz., Nigerijos, atžvilgiu.
  • Keliautojams, kurie grįžta iš šalių, kuriose užfiksuotas Ebola virusas, rekomenduojama patiems stebėti savo sveikatą arba kreiptis dėl klinikinių ligos požymių stebėjimo, o pasireiškus simptomams, kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas, kad būtų išvengta tolesnio ligos plitimo.
  • Jei iš šalių, kuriose užfiksuotas Ebola virusas, grįžtantys keliautojai pradeda karščiuoti, jaučia nepaaiškinamą nuovargį, viduriuoja arba jiems pasireiškia bet kokie kiti simptomai per 21 dieną po išvykimo, jie turėtų skubiai kreiptis į medicinos įstaigas ir nurodyti, kur buvo išvykę, ar turėjo tiesioginį sąlytį su ligonio ar mirusio asmens ar gyvūno kūno skysčiais, taip pat ar turėjo nesaugių lytinių santykių su išgijusiais ligoniais.

Gydymas

  • Patvirtinto arba pripažinto Ebola hemoraginės karštligės gydymo nėra. PSO ir kiti atsakingi partneriai šiuo metu siekia nustatyti galimus eksperimentinius gydymo būdus.
  • Ankstyvas palaikomasis gydymas gali būti svarbus veiksnys, lemiantis klinikinius rezultatus. PSO rekomendacijas (anglų kalba) dėl ligonių priežiūros rasite čia. JAV ligų kontrolės centras paskelbė dokumentą „Dažniausiai užduodami klausimai", kuriame aptarti visuomenei kylantys klausimai apie galimus Ebola karštligės gydymo būdus ir skiepus (pvz., ZMapp).

PSO Komiteto ekstremalių situacijų klausimais posėdžio išvados

  • Rugpjūčio 8 d. Pasaulio sveikatos organizacija, atsižvelgdama į Komiteto ekstremalių situacijų klausimais nurodymus, pagal Tarptautines sveikatos priežiūros taisykles paskelbė, kad Ebola hemoraginės karštligės protrūkis laikomas tarptautinio masto ekstremalia visuomenės sveikatai situacija. Visoms šalims rekomenduojama nenustatyti visuotinio draudimo keliauti arba vykdyti prekybą, šalys raginamos teikti keleiviams ir visuomenei svarbią informaciją, užtikrinti galimybę naudotis diagnostine laboratorijos įranga ir sudaryti sąlygas evakuoti ir repatrijuoti piliečius.