*alt_site_homepage_image*
lt
en

Naujienos

RSS

LIETUVOS SIEKIS ĮVERTINTI AUSTRIJOS VEIKSMUS YRA IR KOVA UŽ ES VERTYBES, SAKO UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS

Lietuva, reaguodama į skubotą Austrijos sprendimą paleisti suimtą įtariamąjį Sausio 13-osios byloje, siekia kad visa Europos Sąjunga tinkamai įvertintų Austrijos veiksmus ir gerai išmoktų solidarumo stokos pamoką, sakė užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis Vilniuje liepos 19 dieną surengtoje diskusijoje apie Lietuvos narystę ES.

„Suprantama, laikrodžio atgal neatsuksi, tačiau šiandienos Lietuvos uždaviniai yra pirmiausia išsiaiškinti, kodėl Austrija ignoravo ES teisę, pasirūpinti, kad visoje Europos Sąjungos erdvėje būtų tinkamai įvertinti Austrijos veiksmai, ir užtikrinti, kad šią solidarumo stokos pamoką Europos Sąjunga gerai išmoktų“, - sakė ministras viešoje diskusijoje „Lietuva Europos Sąjungoje: po 7 narystės metų – Europos vairo link“.

Jis pabrėžė, kad Lietuva aktyviai aiškinasi, ką Austrijos institucijos padarė ne taip, tačiau ilgus metus puoselėjama draugystė su šios šalies žmonėmis,  neturi nukentėti.

„Darome klaidas, niekada jų nepamirštame, tačiau pasimokymas iš jų turi mus sustiprinti ir suartinti. Šiame kontekste Lietuvos intereso gynimas yra ir kova už Europos Sąjungą bei jos vertybes“, - teigė A.Ažubalis.

Pasak jo, visos ES partnerės jautrius ir svarbius klausimus turi spręsti preciziškai besilaikydamos tarptautinių teisės normų.

„Šį kartą Austrija to nepadarė. Bet po itin griežtos Lietuvos reakcijos, manau, kad bet kuri kita ES šalis, Austrija taip pat, kitą kartą elgsis daug atsargiau“, - sakė A.Ažubalis.

Jis tuo pačiu pabrėžė, jog po šio atvejo Lietuva turėtų dar intensyviau informuoti partnerius apie savo istoriją ir kainą, kurią teko sumokėti už nepriklausomybės atkūrimą.

„Šis nelaimingas atsitikimas turi sustiprinti mus. Negalime leisti, kad trečiųjų šalių įtaka silpnintų Europos Sąjungą“, – sakė ministras.

Liepos  15 d. Lietuvos pareigūnai buvo informuoti, kad liepos 14 d. Austrijoje pagal 2010 m. spalio 18 d. išduotą Europos arešto orderį buvo suimtas įtariamasis Sausio 13-osios byloje Rusijos pilietis Michail Golovatov. Naktį iš liepos 15 d. į liepos 16 d. Lietuva jau gavo patvirtinimą, kad sulaikytasis paleistas. Lietuvai iki šiol nėra žinoma, kokie yra tokio skuboto sprendimo motyvai. Lietuva ir Latvija yra įteikusios Austrijai notą, kurioje prašoma paaiškinti šios situacijos detales.

Baltijos šalių užsienio reikalų ministrai liepos 19 d. išsiuntė bendrą laišką Europos teisingumo komisarei Viviane Reding ir ES šalių užsienio reikalų ministrams, kuriame reiškiamas susirūpinimas Austrijos institucijų sprendimu.